Kaydol
Giriş yap
The Wire
2002
IMDb: 9.3
4.55

Amerika’nın 26. büyük şehri, Maryland eyaletinin ise en büyük şehri Baltimore’un yaşamadan bilemeyeceğiniz hikayesini izlemeye hazırlanın. Çünkü TV’da hikaye anlatıcılığının öncüsü The Wire, hafızalardan kazınması imkansız bir destan yazmaya geliyor.

Özel bir programın uygulandığı bir hapishanede yaşananları konu edinen OZ ve mafya kavramının üç-beş silahlı adamdan çok daha başka anlamlara da geldiğini cesurca anlatan The Sopranos, HBO’nun o tarihe kadar çıkardığı en başarılı, en sıradışı yapımlardı. Bu iki dizinin başarısının üzerine yapım şirketi, ‘bağımsız ve kaliteli yayın’ ilkesini benimsediğini anlatabilmek için yeni bir dizi arayşına girişti. İşte tam da bu sırada 2000 yılında aynı adlı kitabını mini diziye uyarladıkları The Corner’ın yaratıcısı David Simon yepyeni bir projeyle kanalın kapısını çaldı.

İlk sözleri de “Bunun bir polis-suçlu kovalamacası olmayacağına yemin ediyorum. İlk bakışta öyle görünecek. Ama bir Baltimore hikayesi olacak”tı. The Corner nasıl konusunu gerçek insanlar ve gerçek mekanlara dayandırıyor ama ‘köşe’deki uyuşturucu ticareti fonunda karakterlerin öykülerini anlatıyorsa The Wire da suç, suçlu, adalet, adalet mekanizmaları, kentsel dönüşüm, siyasi otorite ve öteki kavramları üzerinden Baltimore’un yaşam dinemiklerini ve Baltimore’da var olma şekillerini göz önüne seriyor.

İyiyle kötünün ayrımına varmakta zorlanacağınız, her sezonunda varoşlardan eğitim sistemine, büyük suç örgütlerinden, dolandırıcı sendikalara Baltimore’un farklı bir köşesine keşfe çıkacağınız The Wire, HBO’nun itibarını artırmanın yanı sıra TV dünyasına da gerçekçilik, görsel hikaye anlatımı ve sosyal eleştiri gibi kavramlar kazandırdı.

ÜLKE United States
SEZON 5
BÖLÜM 60
TAKİP 827
ORT. 59dk
TOPLAM 2g 11sa
Tartışma Alanı & Künye
Yaratıcı
David Simon 2002 - 2008
Oyuncular
Dominic West Jimmy McNulty
Lance Reddick Cedric Daniels
Sonja Sohn Kima Greggs
Wood Harris Avon Barksdale
Wendell Pierce Bunk Moreland
Clarke Peters Lester Freamon
Michael Kenneth Williams Omar Little
Deirdre Lovejoy Rhonda Pearlman
J.D. Williams Bodie Broadus
Andre Royo Bubbles
Seth Gilliam Ellis Carver
Frankie Faison Ervin Burrell
Domenick Lombardozzi Herc
Corey Parker Robinson Leander Sydnor
Isiah Whitlock Jr. Clay Davis
Michael Kostroff Maurice Levy
John Doman William Rawls
Tray Chaney Malik 'Poot' Carr
Hassan Johnson Roland 'Wee-Bay' Brice
The Wire hakkında izleyici düşünceleri...
escobarbinmuaviye Stormtrooper
Ernest hemingway psikolojik rahatsızlıkları olan efsane bir yazardı. Hiçbir zaman Karamazov kardeşler ayarında bir kitap yazamayacağını düşündüğü için intihar ettiği söylenir. Eğer bir gün ben de intihar edersem, hiçbir zaman bu dizi ayarında bir senaryo oluşturamayacağım için intihar ederim. Tarihin en iyi sosyal kritiği. Bir belgesel bile realiteyi bu kadar doruklarda tutamaz. Benim için en iyi film, en iyi müzik, en iyi sporcu vb kavramlar yoktur fakat sana göre en iyi dizi ne derseniz kesinlikle The Wire derim. Lakin şiddetle izlememenizi öneririm; çünkü bu dizi bittikten sonra manasız bir boşlukta süzülerek karadeliğin merkezine düşeceksiniz.
omarlittle Stormtrooper
Wire bi tarafa diğer diziler bi tarafa hadi eyv
hades Sith Spy
Bitirdim. Ve gerçekten yorumların hepsi doğru ben abartıyorlar sanıyordum ama abartmıyorlarmış. oluk oluk gerçekçilik akıyor diziden. Sistem eleştirisini mükemmel ötesi yapıyorlar ayrıca her sezon farklı bir şeyin eleştirisini görüyoruz. Dizideki kahramanların ölümleri de çok gerçekçi bayıldım diziye
Ricki_Rick Sith Apprentice
Gelmiş geçmiş en iyi dizi demek bence spoiler kabul edilmeli çünkü bu subjektif bir fikir değil final bölümünde yüzünüze tokat gibi çarpan bir gerçek.

Bu diziyi izleyenler çoğunlukla ikiye ayrılır birinci grup ağır yavaş ilerliyor çok sarmiyor diyerek ikinci sezonda birakanlar diğer grup ise ağır yavaş ilerliyor çok sarmiyor diyerek dünyanın en iyi dizisi olduğunu söyleyenler. Çünkü bu dizinin olayı bu ağır ağır işleniyor her konu. İlk sezon kim kim nerede ne oluyor olay ne lan diye geçiyor. İkinci sezon lan yeni alıştık noluyor birden diyerek sizi bir sarsıyor adeta sınıyor.

Fakat üçüncü sezona geçtiğiniz anda işte artık baltimore'un her köşesini (gerçekten köşesini) ezbere biliyorsunuz. Her çetenin hiyerarşik yapısına hakimsin. Bir yerde biri vuruluyor hemen haberi sizde. Kim kimle iyi anlaşıyor kim kime ayar koyuyor hepsi sizde artık.

Dördüncü sezonda artık her karakter gibi sizde bu düzende kayboluyorsunuz çıkış yolu arasıniz da bulamıyorsunuz bu dizi bitmek zorunda bir an önce zamanın durması bu dizinin akması lazım diyorsunuz.

Ve Beşinci sezon ve final sizi öyle bir yerde bırakıyor ki artık eski siz değilsiniz.

Tüm zamanların en iyi dizisi olmakla beraber bence tüm zamanların en iyi final bölümlerinden birine sahip dizi. İzlemenizi en az 3.sezona kadar sabretmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla
Ricki_rick
NuriKaann Admiral
gerçekten kaliteli bir dizi 1. sezonu 2. ye göre daha kaliteli gibi duruyor favorim mcnulty şu an 2x5 i bitirdim siteniz sayesinde sorunsuz izliyorum teşekkürler
NuriKaann vaay 3. Sezona geçicem meraklandım şimdi
Yukarı