Kaydol
Giriş yap
Genel Sorular ve Cevapları

Zikuvikuzi'ye üye olabilmek için gereken yaş sınırlaması nedir?

Minimum 16 yaş kişiler sadece Zikuvikuzi'ye üye olabilmektedir. Zikuvikuzi üye olurken doldurduğunuz formun doğruluğuna inanmaktadır. Aksi durumlarda sorumluluk üyelik yapan kişiye ait olacaktır.

Üye olurken neden karmaşık bir şifre girmem gerekiyor?

Diğer sitelerde kullandığın şifrelere göre daha karmaşık bir şifre istememizin sebebi Zikuvikuzi hesabınızın diğer hesaplardan daha değerli olduğunun farkına varmanız ve aylakça hesabınızı çaldırıp yine aynı aylakça geri istemenizden tamamen kurtulmak içindir. Çünkü değerli olan şeyler iyi korunması gerekir. Çaldırılan veya kaybedilen hesaplar ne yazık ki sizin sorumluluğunuzdadır ve geri verilmek yerine direk öldürülmektedir.

Üye olduktan sonra kullanıcı adı değiştirmek mümkün müdür?

Hiç bir koşulda kullanıcı adı değişimi yapmanızın imkanı yoktur. İlk üyelikte aldığınız kullanıcı adınız zqwqz üyeliğiniz süre zarfında sizi temsil edecektir.

Multi üyelik neden yasak?

Öldürülen kullanıcıların tekrar yeni hesap alamaması için multi üyelik yasaktır. Multi üyelik açanlar sorgusuz sualsiz öldürülmektedir. Ve bir daha üyelik hakkı tanınmamaktadır. Bizi kandırabileceğinize gerçekten inanıyorsanız şansınızı deneyin. Aksi halde sistem emin olun sizden zekidir.

Tek kullanımlık (Temp) email adresine neden izin verilmemektedir?

İlk sebebi multi üyelik şekline izin vermiyor olmamızdır. Temp email takibi ne yazık ki yapılamamaktadır. 2. Sebebi ise şifrenizi unuttuğunuzda bu şifrenizi geri alamayacak olmanız ve yönetimi boş yere maillerinizle sık boğaz edecek olmanızdandır. Bu yüzden Zikuvikuzi'ye sadece gerçek mail adreslerinizle ve gerçek bilgilerinizle üye olabilirsiniz aksi anlaşıldığı an Zikuvikuzi hesabınız bir daha açılmamak üzere öldürülecektir.

Zikuvikuzi’de neden BAN kelimesi yerine ÖLDÜRÜLMEK kesilmesi kullanılmaktadır?

Evet şiddet dolu bir kavram fakat Zikuvikuzi üyelik sistemi tamamen Star Wars Role-Playing temalı bir üyelik sistemidir ve Galactic Empire'ı temsil etmektedir. Hiçbir Stormtrooper yaptığı hata yüzünden Empire'dan atılmaz. Her hata yapanın sonu Lordunun infazında sonlanmaktadır. O yüzden Zikuvikuzi'de yapacağınız kural dışı hareketler yetkili Empire Sith tarafından tespit edildiğinde ölüm cezasıyla sonuçlanacaktır. İşte yine aynı sebepten ötürü BAN kelimesinin Zikuvikuzi karşılığı ÖLÜM'dür.

Sosyal bölüm kuralları?

Zikuvikuzi ve özellikleri hakkında soru sormak, diziler bölümler hakkında soru sormak (örn: şu eklenecek mi?, bu yapılacak mı?) yasaktır. Ayrıca art arda farklı mesajlarda medya paylaşmak yasaktır. 1 mesaj içerisinde dilediğiniz kadar paylaşabilirsiniz. Daha detaylı kurallar için sosyal bölüm mesaj gönderme alanının hemen üstüne bakabilirsiniz. Sorunlarınızı gidereceğiniz alan tam olarak burasıdır sosyal değil bunu sakın unutmayın. Aksi halde ölüm kaçınılmaz olacaktır.
Kişisel veriler ve gizlilik hükümlülükleri

Kişisel bilgilerim ne amaçla alınmaktadır?

Kişisel bilgileriniz sadece sizinle üyelik sorunlarınız ya da üyeliğinizle alakalı problemler için iletişim kurmamıza olanak sağlayacak verilerdir. Bu veriler sadece Zikuvikuzi'nin sunucularında barındırılmaktadır ve yüksek güvenlikli yazılımlar tarafından korunmaktadır. Herhangi bir şekilde 2. şahıslara paylaşılması söz konusu dahi olmayacaktır. Zikuvikuzi kişisel gizlilik ve güvenlik önceliklerini benimseyen ve maddi manevi hiçbir koşullarda bu hususlardan caymayacak bir prensip anlayışına sahiptir.

Zikuvikuzi (kendi girdiklerim dışında) herhangi kişisel verimi tutuyor mu?

Zikuvikuzi izlediğiniz içeriklerde kaldığınız yerden devam etmek, karma sisteminden yararlanmak, dinlediğiniz müzikleri ve sosyal platformda ilginizi çekebilecek içerikleri size hızlı bir şekilde sunmak adına "Çerezler" (cookies) denilen verilere sistem içerisindeki hareketlerinizi kaydeden veriler işlemektedir. Bunlar en son gezdiğiniz sayfa, ip adresiniz, hangi içeriği izlediğiniz ya da hangi sürede kaldığınız gibi verilerdir. Bunların harici kişisel bilgisayarınızda bulunan datalara ulaşabilecek veya tutabilecek bir teknoloji zaten mevcut değildir.
Duyurular, Uyarılar ve Bildirimler

Duyuru olduğunu nasıl anlarım?

Sayfayı yenilediğinizde sağ en üstte profil resminizin etrafında dönen galactic haberleşme sistemi iconu birbirinden farklı renkler içeriyorsa ve her yenilediğinizde "I want to know what happened to the plans they sent you" şeklinde bir ses duyuyorsanız bu yeni duyuru var anlamına gelmektedir. Hemen profil resminizin üstüne gelerek açılan sekmeden kırmızı ünlem işaretine basarak duyuruları okuyup uyarının gitmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni bildirim olduğunu nasıl anlarım?

Sağ üstte profil fotonuzun hemen solunda yer alan bildirim simgesinin üstünde kaç adet okunmamış bildiriminiz olduğu yazmaktadır.
Üyelik Onayı, Belgeler ve Gizlilik Koşulları

Üyelik yaparken neden Cep telefonu zorunlu tutulmaktadır?

Her tüzel şahsın 1 kullanıcı açma hakkı olduğu için cep telefonu zorunluluğu getirdik. Bu sayede multi accountları engelleyebilmekteyiz ve güvenliğiniz için şifre kaybı hesap işlemleri için tüm bilgilerinizi yine aynı GSM'e göndermek için istemekteyiz.

Verified kullanıcı nedir?

Verified kullanıcı yani kimliği onaylanmış hesap anlamına gelir. Bu kişinin girdiği tüm bilgileri doğrudur güveni oluşturur. Bu tür hesaplar tamamen gerçek tüzel kişileri kapsamaktadır.

Verified kullanıcıların ekstra özellikleri var mıdır?

Onaylı kullanıcılar diğer onaysız kullanıcılara göre daha fazla karma puanı kazanmaktadırlar ve bir çok alanda önerilen kullanıcılar arasında (takip sistemi vb) sadece verified türü kullanıcı grubu gösterilmektedir.

Verified olmayan kullanıcılar güvensiz midir?

Verified olmayan kullanıcılar güvensiz diye birşey söz konusu değildir. Ama Zikuvikuzi olarak bu tür kullanıcılarla yaptığınız sosyal deneyimde kesinlikle garanti sunmamaktayız. Başınıza gelebilecek piskolojik yada ona benzer tüm sorunlar tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Yani her zaman bir risk vardır.

GSM ve Kimlik gibi bilgiler kimler tarafından görülebilir?

Bu tür bilgileriniz sizin bilginiz dışında asla 3. tekil şahıslarla paylaşılmamaktadır. Sistemde yer alan Vader harici hiç bir yöneticinin dahi kimlik gibi gizli tutulan belgeleri görmeye yetkisi yoktur. GSM bilgileriniz ise sadece yöneticiler tarafından görülmektedir.
Nasıl Verified üye olunur?

Ne yapmam gerekiyor?

Kimliğinizi yüzünüz hizasına getirip (yüzünüz de fotoda gözükecek şekilde) kullanıcı hesabınızın bağlı olduğu email adresinden resimle birlikte [email protected] mail adresine email atmanız gerekmektedir. Veya direk olarak @vader kullanıcısına özel mesaj gönderebilirsiniz. Bu mail incelendikten sonra Verified simgeniz onaylanacaktır. (dipnot: kimliğinizde isim soyisim yaşınız ve resminiz gözükecek şekilde diğer alanları kapatarak gönderebilirsiniz) (bkz: örnek kimlik gönderimi)
Davetiye Sistemi ve Davetiye Kullanımı

Davetiye sistemi nedir ne işe yarar?

Davetiye sistemi kullanıcıların aracı olarak tanıdıklarını zikuvikuziye üye yapabilmelerini sağlayan üyelere özel davetiye hakkı tanıyan sistemdir. Zikuvikuzi'ye üye olabilmek için mutlaka bir kişi tarafından davet edilmek gerektiği için davetiye sisteminin önemi üst düzeydedir.

Kimlere davetiye gönderebilirim?

Davet ettiğiniz her üyeden sorumlu olduğunuzu düşündüğümüzde sadece tanıdıklarınıza davetiye yollamanız sizin üyeliğinizinde devamlılığı için en uygun seçenektir.

Davet ettiklerimden ne şekilde sorumlu tutulmaktayım?

Davet ettiğiniz kişilere zikuvikuzinin işleyişini anlatmak zorundasınız çünkü zikuvikuzinin olmazsa olmaz kuralları vardır ve bu kurallar aşıldığında sorgusuz sualsiz üyelikler kapatılmaktadır. Bu sebepten ötürü davet ettiğiniz kullanıcılar ceza aldıklarında yada hesapları kapatıldığında sizin hesabınızda incelenecek ve gereği görüldüğünde kapatılacaktır veya davet hakkınız tamamen geri verilmemek üzere elinizden alınacaktır.

Hakkım olan davetiyeleri maddi bir kazanç sağlayarak ticaretini yapmamda bir sakınca var mıdır?

Her ne sebeple olursa olsun sebep gözetmeksizin davetiye hakkını ticaret yoluyla para, mal, eşya karşılığı aktaran kişinin ve davet edilen kişinin hesapları geri dönüşü olmayacak şekilde kapatılacaktır.
Profil Düzeni ve Özellikleri

Profil avatar'ı nasıl eklenir?

Profil linkinize tıkladıktan sonra profil sayfanız açıldığında direk avatar resminin bölündüğü kısmın üstüne tıkladığınızda açılan yükleme pencerese bilgisayarınızdan bir resim seçip tamam diyerek ilgili resmi avatar olarak ayarlayabilirsiniz.

Profil header arkaplan resmi nasıl eklenir?

Avatar gibi aynı şekilde fakat bu sefer header bölümünü genişlettikten sonra sağ yukarıda çıkan resim iconuna (bkz: ) tıklayarak header resminizi belirleyebilirsiniz.

Playlist nasıl oluşturabilir ve müzik ekleyebilirim?

Playlist oluşturmak için ekstra birşey yapmanıza gerek yoktur. Herhangi bir alana yaptığınız yorumlara yüklediğiniz MP3 dosyaları otomatik olarak playlistinize eklenmiş olacaktır. Hatta yorum'u göndermeyip sadece upload ile mp3 yüklemeniz dahi yetmektedir.

Header bölümüm sürekli açık kalabilir mi?

Sağ üstte bulunan avatarınızın üstüne geldiğinde çıkan ayarlar simgesine tıklayarak (bkz: ) ilgili ayarı yapabilirsiniz.

Profilime ben ve takip ettiklerim dışında yazı yazsın istemiyorum!

Sağ üstte bulunan avatarınızın üstüne geldiğinde çıkan ayarlar simgesine tıklayarak (bkz: ) ilgili ayarı yapabilirsiniz.

Profil videosu nedir ve nasıl yüklenir?

Profil Headerinizi ayarladığınız yerin hemen solundaki simgeden.
Yorum Sistemi ve Ek Özellikler

Yorum sistemi nedir?

Zikuvikuzi'de yer alan her içerik, bölüm yada profillere girilebilen metin tabanlı yazı sistemidir.

Yorum sisteminde kullanabileceğim özellikler nelerdir?

Yorum sisteminde kullanabileceğiniz bir çok ek özellik mevcuttur. Bunlar hashtag, usertag ve yazı stili özelliklerinden oluşmaktadır. Bu özellikler aşağıda tam olarak belirtilmiştir:
 • Kalın yazı: *ileti*
 • Sesli betimleme: *seskodu*
 • Medya ekleme: [file:ID] (her üye kendine ait olan yorumlarda sadece kendinin yüklediği dosyaları etiketleyebilir)
 • Yorum içi spoiler: ~ileti~
 • Usertag: @username
 • Hashtag: #hashtag
 • Player ilerlet: hh:mm:ss veya mm:ss (sadece film ve dizi bölüm sayfalarında geçerlidir, tıklandığında playeri ilgili süreye ilerletir.)
 • URL Link: http[s]?://domain.ext/*
 • Harici medya: http[s]?://domain.ext/*.(jpg|gif|png|jpeg)

Profilim dışındaki alanlardaki yorumlarımı ne sıklıkla silebilirim?

Profilinizdeki yorumları her daim silme yetkiniz vardır fakat profilinizden ayrı yer alan alanlardaki yorumlarınızı silmek için size maksimum 60 dakika süre tanınmıştır. 60 dakikayı geçtiğinde o yorumu artık silemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun sebebi gereksiz tartışma, hakaret gibi durumlarda ilgili yorumları warlordların incelemesi ve gerektiğinde cezai yaptırım uygulayabilmesi içindir.
Özel Mesaj Sistemi

Özel mesaj sistemini kimler kullanabilir?

Minimum 7 gün üyelik süresi bulunan her üye özel mesaj sistemini kullanabilir.

Gönderdiğim yada aldığım mesajları silebilir miyim?

Gönderilen yada alınan mesajlar manuel silinememektedir. Bir mesajın maksimum 30 gün saklama süresi vardır. 30 gün sonra her mesaj otomatik olarak silinmektedir. Manuel müdahale edilememesinin sebebi burasının dating uygulama olmaması, reklam engelleme ve insanları rahatsız edecek mesajların şikayet anında yönetim tarafından incelenebilmesi içindir.

Özel mesajlarda problem yaşamanız durumunda?

Gönderen kişiyi engellemeniz durumunda o kişiden bir daha mesaj almazsınız fakat durum daha aşırı ve tacize varacak öğeler içeriyorsa herhangi bir warlord'a durumu izah edebilir ve mesajları izninizle incelemesini isteyebilirsiniz. Haklı bulunduğunuzda ilgili fiili yerine getiren kullanıcının zikuvikuzi ile olan bağı tamamen kesilir ve üyeliği kapatılır.

Özel mesajlarım yöneticiler tarafından okunabilir mi?

Hiç bir yöneticinin özelinizi görme gibi bir hakkı yada yetkisi yoktur. Sadece şikayet durumunda sizin izniniz ile hesabınıza giriş yapılarak ilgili mesajlar yöneticiler tarafından okunabilir ve müdahalede bulunulabilinir. Bu ekstrem durum dışında zikuvikuzi asla özel hayatınıza müdahale edemez.
Karma Sistemi ve Özellikleri

Karma sistemi nedir?

Karma sistemi Zikuvikuzi üzerinde yaptığınız her faliyette kazandığınız bir puanlama sistemidir, dizi izlerken, yorum yaparken, bölüm, yorum yada diziyi beğendiğinizde veya dizi film süresi tanımladığınızda kazanabileceğiniz hatta o gün sadece online olarak dahi elde edebileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemde kazandığınız karmaları aynı zamanda Galactic Empire parası olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ne kadar zenginseniz rütbenizde o kadar şaşalı ve karizmatik olacaktır. Sith Lord'a kadar uzanan bu yolda şimdiden başarılar dileriz.

Kazandığım karmalarla neler alabilirim?

Kazandığınız karmalarla bir çok şey alabilirsiniz. 10.000 karma puanı kazandıktan sonra kullanımınıza açılacak olan BlackMarket de göreceğiniz ürünleri satın alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Karma kazanmak için ekstra etkinlikler var mı?

Evet var. BB8 gibi Zikuvikuzi yazılımlarının belirli aralıklarla mesajlar altına bıraktığı mantarları lootlayarak içerisinden çıkan karmaları toplayabilirsiniz. Ama unutmadan karma lootlamak özen gösterilmesi ve vakit ayırılması gereken bir iştir. Yoksa yapacağınız tek şey mantarın neye benzediğini sormaktan öteye gidemeyecektir. Ayrıca günlük olarak son 24 saat içerisinde online olan herkese belirli karma puanı verilmektedir.
BlackMarket Sistemi ve Özellikleri

BlackMarket nedir?

Karma puanlarınızı harcayabileceğiniz ve içerisinde eğlenceli objeler bulunan bir satış alanıdır.
Diziler, Filmler, Bölümler ve Çeviriler Hakkında

İstediğim dizi yok ne yapmalıyım?

Beklemekten başka şansın yok, eğer takip ettiğin dizi Zikuvikuzi üzerinde yoksa emin ol Türkiye'de takip ve izlenme oranının çok düşün olmasından kaynaklıdır. Önceliğimiz her zaman çoğunluğun izlediği dizilerden yana olmaktadır.

Eklenmesini istediğim bir dizi var ne yapmalıyım?

Diziler bölümünde "Yeni talep gönder" menüsünü kullanabilirsin. Bunu da yaptıysan yapman gereken tek şey beklemek, site üstünde tek üyelik özelliklerine sahip olan kişinin sen olmadığını düşün ve sabretmenin üyelik sürekliliği açısından ne kadar önemli olduğunu da sakın unutma.

İstediğim dizinin çevirisi yok ne yapmalıyım?

Beklemelisin başka çaren yok. Yada herhangi bir Çevirmenin duvarına ricada bulunabilirsin.

Kişisel altyazı nasıl ekleyebilirim?

Bu konuda size yardımcı olması için kişisel altyazı ekleme rehber videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.
Çalışmayan Dizi Bölümleri Yada Filmler Hakkında

İzlemek istediğim bölüme yada filme girdiğimde playerde hata mesajı alıyorum ne yapmalıyım?

Öncelikle bunun bir kaç sebebi olabilir onu tam olarak anlamanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda lütfen en son yayınlanan güncel bölümleri check ediniz yada filmleri. Eğer herhangi bir hata almıyor izleyebiliyorsanız hata aldığımız bölüm güncelleniyor olabilir. Bazı içerikler güncellenmektedir. Kaynak bulunmadığında player hata verecektir. Sabırla beklemekten başka bir şansınız ne yazık ki yoktur.

Hiç bir içeriği izleyemiyorum ne yeni ne de eski?

İnternet bağlantınız, kullandığınız paket yada bağlı olduğunuz network (iş interneti gibi) video sunucularımızı engelliyor olabilir. Bu gibi durumlarda network yetkilisi ile görüşüp rica etmekten başka şansınız yoktur. Bazı durumlarda çocuk filtresi kullanan internet yapıları da video sunucularımızı engellemektedir.
Dizi Takip Sistemi

İzlediğim dizileri işaretleyebiliyor muyum?

Sistem otomatikman izlediğiniz diziye ait bölümü izlediğiniz süre boyunca işaretlemektedir. Daha sonra kaldığınız yeri görme ve oradan devam etme şansınız vardır..

İşaretlemeyi manuel olarak yapabiliyor muyum?

İlgili dizinin sayfasından bölüm listeleme panelinden ilgili bölümün sol tarafında bulunan check simgesine tıklayarak daha önceden izlediğiniz bölümleri işaretleyebilirsiniz.

İzledim olarak işaretlediğim bir bölümü deaktif edip sıfırlama şansım var mıdır?

Ne yazık ki karma sistem güvenliği için bu mümkün değildir.
Müzik Podcast Sistemi

Müzik bölümündeki şarkıları mobil cihazıma nasıl aktarabilirim?

Müzik bölümündeki playlistlerinizi yada zikuvikuzi'nin sizler için sunduğu diğer arşivleri mobil cihazlarınızda da kullanabilmeniz için gerekli olan detaylı işlemleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Podcast için önerilen uygulamalar nelerdir?

IOS: Apple Podcast
Android: Podcast GO
Windows (PC): iTunes
Bağış Sistemi ve Patreon

Bağış sistemi nedir?

Üyelerin kendi istekleriyle Zikuvikuzi'ye destek olmak amacıyla yaptıkları bağış mekanizmasıdır.

Herhangi bir tutar zorunluluğu var mıdır?

1$ ile 50$ arası diledikleri ücreti bağış yapılabilinir. Herhangi bir tutar yoktur. Sen az yaptın sen çok yaptın gibi bir sistemde asla olmayacaktır. Gönün zenginliği ile cepteki durumun karşılaştırmak kadar ahmak olmadık hiçbir zamanda olmayacağız.

Nereden bağış yapabilirim?

Patreon.com'un Zikuvikuzi'ye sağladığı Destekle linkine tıklayarak bağış yapabilirsiniz.

Patreon Güvenli midir?

Dünya'nın en büyük ödeme sistemlerinden birisi olan Payoneer'ın projesi olduğu için oda dünyanın ne güvenli ödeme sistemlerinden bir tanesidir. İçiniz rahat olarak kullanabilirsiniz.
Ölen Üyeler Hakkında

Ölen hesapları tekrardan canlandırma olanağı var mıdır?

Eğer yanlış anlaşılma sonucu bir hesap öldürülmüşse yüce Emperor gücünü kullanarak tekrardan ruhunu ona bahşeder ve gerekli seramoni ile üyeyer canlandırılabilir. Aksi durumlarda normal olarak üye canlandırma yoktur ve olmayacaktır ama hemen aşağıdaki madde de ekstra olaran bir seçenek mevcuttur.

Bağış sistemi ile reenkarnasyon nedir?

Reklamsız ve bedava hizmet sağladığımız için tüm yük cebimizdedir. Bizde bu masrafı azaltmak ve hizmetimizin kalitesini artırmak adına ölen hesap sahipleri 5$ bağış yapıp mail yolu ile ulaştıkları taktirde üyelik hesaplarına reenkarnasyon şansı tanınacaktır.
Üyelik Kapatma İşlemi

Üyeliğimi kapatabiliyor muyum?

Üyelik kapatma sistemimiz yoktur, sistemde yer alan lordlara ve iletişim sorumlularımıza ekstra yük bindirmek istemiyoruz. Çünkü anlık alacağınız kararlardan vazgeçtiğinizde tekrardan üyeliğimi açarmısınız problemleri ile karşılaşmak bize zaman kaybettirecektir. Dilediğiniz taktirde zaten siteye giriş yapmadığınız da emin olun kimse yokluğunuzu bile anlamayacaktır.
Sosyal Bölüm ve Kuralları

Sosyal bölümün amacı nedir?

Sosyal bölüm üyelerin kaynaşması ve birbirleri arasında fikir alışverişinde bulunması için yapılmış ekstra bir toplanma alanıdır. Bu alanda insanlar birbirlerini rahatsız etmekten ziyade birbirleri ile fikir alışverişine girerler.

Bu bölümde nelere dikkat etmem gereklidir

En önemli sosyal bölüm kuralımız; Sosyal bölümün yardım bölümü olmadığı ve gelişi güzel siteyle alakalı problem yada sorularınızı sosyal bölümde belirtemeyecek olmanızdır. Yani Yardım bölümü (burası) yerine sosyal bölümde soracağınız herhangi siteyle alakalı bir soru hesabınızın anında kapanmasına sebep olacaktır. Onun dışında her türlü güncel konularla veyahut kişisel yaşam ve sorunlarınıza ait her türlü soruyu sosyal bölümde sorabilirsiniz.
Servis Sağlayıcıları / Ağ Sistemleri

İnternet servis sağlayıcılarının aile yada çocuk profilleri hakkında

Eğer internet hizmeti aldığınız servis sağlayıcıdan aktif olarak koruma paketinden (aile veya çocuk) yararlanıyorsanız ne yazıkki zikuvikuzi de herhangi bir dizi yada film açılmayacaktır. Bilindik dışında (youtube, vimeo, dailymotion) genel olarak video sistemleri ve streaming serverlar bu profillerde yasaklı halde olmaktadır.

Üniversite / Yurt / İşyeri ve buna benzer ağ altyapısından gelen bağlantılar

Servis sağlayıcı profillerinde olduğu gibi bu tür firewall ve nat arkası çalışan ağ sistemlerinde hepsinde olmamak koşuluyla yasaklama söz konusu olabilir. Player bölümü siyah kalıyor ve herhangi bir işlem yapmıyorsa bu ağa dahil olabilir veya nat ustunden firewall yontemi ile video sunucularımız engellenmiş olabilir.
Zikutech 4K UltraHD

Zikutech 4K nedir?

Tamamen kendi kodladığımız algoritma ile çok yüksek bitrate değerde Nvidia CUVID ve NVENC codecleri kullanılarak oluşturulan 4K, 2K, 1080P, 720P, 540P, 432P çözünürlük çıktıları olan içeriklerin genel biçimidir.

Bu içeriklere nereden ulaşabilirim.

Gözat bölümünde "Ultra HD" olarak nitelendirilen bölümlerden yada eğer bir içerik de 2160P seçeneği aktifse Zikutech 4K değerlere sahip bir içeriktir anlamı taşımaktadır.

Zikutech 4K izlemeden önce nelere dikkat etmeliyim.

Zikutech 4K içerikler kusursuz görüntü kalitesi sunmak adına çok yüksek bitrate değerlere sahiptir. 4K seçeneğini örnek verecek olursak 10MB ile 15MB arası bitrate değerine sahiptir, Yani bunun anlamı içeriğin 1 saniyelik süresinde 10MB ile 15MB arası veri mevcuttur. 2K seçeneğinde 6M ile 10M arası bitrate, 1080P seçeneğinde 4M ile 5M arası, 720P de 2M ile 3.6M arası, 540P 1.4M ile 2.2M arası ve son olarak 432P kalitesinde 960Kb ile 1.6M arası bitrate değerler mevcuttur. Dikkat etmeniz gereken husus; farkında olmadan mobil bağlantı ile izlendiğinde bir film 4K kalitede 8GB ile 10GB arasında veri tüketecektir. Ay sonu şok geçirmemek adına Wifi değerlerinizi check etmeyi yada mobil verinizin kapalı olduğundan emin olmanız çıkarlarınız adına önem teşkil etmektedir.

Kesintisiz Zikutech 4K izlemek için gerekenler nelerdir?

Sistemin öntanımlı yapılan donanımı Zikutech 4K için yeterlidir fakat arka planda çalışan uygulamalara göre işlemciniz de encode edebilecek yeterli alan yoksa takılmalar ve altyazı ses kayması gibi bir takım sorunlar oluşabilir. Bu tür sorunları minimal düzeye çekmek yada tamamen yok etmek adına yapabilecekleriniz şu şekildedir:
 • Kullandığınız tarayıcının donanım hızlandırma seçeneğinin aktif olup olmadığını kontrol edebilir değilse aktif hale getirebilirsiniz. Nvidia ekran kartı kullananlar Nvidia Denetim Masası -> 3D Ayarların Yönetilmesi -> Program Ayarları bölümünden kullandıkları tarayıcıyı "Yüksek performanslı Nvidia işlemcisi" kullanacak şekilde güncelleyebilirler. (bkz: Resim 01)
 • Intel işlemciler için CPU bazlı donanım hızlandırma kullanılabilir. (K-Litte Codec Packler arasında mevcuttur)
 • Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. (Windows işletim sistemleri genel kullanıcıları düşünüp ortak bir servis ağı planladıkları için belki hiç kullanmayacak olduğunuz servisleri dahi hazır halde calışır olarak programlamaktadır. Örn: XBox oyuncu yardım entegresi, oyun esnasında ekran kayıt yada stream servisleri gibi. Bu tür uygulamaların arka planda çalışmasını durdurabilirsiniz)
 • Bilgisayarınıza ait donanımların güncel sürücü versiyonları kullandığınızdan emin olunuz. Güncel olmayan özellikle ekran kartı ve bileşenlerine ait sürücüleri güncel tutunuz.
Video/Stream Özellikleri

Videolar hangi formatta ve kalitede yayınlanmaktadır?

Zikustream'de tüm içerikler 2 farklı şekilde sunulmaktadır;
 • MPEG-DASH
 • HLS

MPEG-DASH

MPEG-DASH teknolojisi video ve görüntü dosyalarının birbirinden bağımsız şekilde sunulduğu son kullanıcıya izlerken birleştirilerek gönderilen ve uyumlu bir sekronizasyonla izlemenizi sağlayan sistemdir. Bu sistemde bir içeriğe birden fazla ses dosyası yüklenebildiği için günümüz teknolojisinde en son yapıları içerisinde barındırmaktadır.

Kaliteler: 360P (960 Kbps), 432P (1.2Mbps), 480P (1 Mbps), 540P (1.6 Mbps), 720P (3.2 Mbps), 1080P* (5.2 Mbps), 2K* (8 Mbps), 4K* (10 Mbps) (* olan içerikler bazı dizileri kapsamaktadır.)

Kodekler: Video/MP4 (H264_NVENC/libx264) (CUDA, High/Main/Baseline Profile, 60 veya daha az framerate), Audio/AAC (AAC) (192K/128K Bitrate, 48000/44100H, 5+1/Stero)

Bu yayında kullanıcı video kalitesini seçemez, internet bağlantısına göre anlık kalite sürekli değişerek durmadan ve kesintisiz yayın sağlar.

HLS / Apple Media

HLS Mpeg-Dash'e göre daha eski bir video altyapısıdır ve Mpeg-Dash desteklemeyen mobil cihazlar için yedek stream altyapısıdır..

Kaliteler: 360P (0.8 Mbps), 432P (1.2 Mbps), 480P (1.2 Mbps), 540P (1.6 Mbps), 720P (3.2 Mbps), 1080P* (5.2 Mbps), 2K* (8 Mbps), 4K* (10 Mbps) (* olan içerikler bazı dizileri kapsamaktadır.)

Kodekler: Video/MP4 (H264_NVENC/libx264) (CUDA, High/Main/Baseline Profile, 60 veya daha az framerate), Audio/AAC (AAC) (192K/128K Bitrate, 48000/44100H, 5+1/Stero)

Bu yayında kullanıcı video kalitesini seçebilir fakat donma anında otamatik kalite düşecektir.

MP4 (H264 / H265 - 8BIT)

TV uygulaması ve Video/Gifler de sunulan düz mp4 formatlı video dosyasıdır.

Kodekler: Video/MP4 (H264/H264_NVENC/libx264) (Cuda/OpenCL, Baseline/Main/High Profile, 60 veya altı framerate), Sessiz

WEBM (Google Video Project)

TV uygulaması ve Video/Gifler de sunulan düz webm formatlı video dosyasıdır.

Kodekler: Video/WEBM (VP9/VP8) (60 veya altı framerate), Sessiz

MP3

TV uygulaması, Video/Gifler de ve Müzik bölümünde sunulan düz mp3 formatlı ses dosyasıdır.

Kodekler: Audio/MP3 (Libmp3lame) (Stero, 192K/128K, 16Bit, 44100HZ)

OGG

TV uygulaması ve Video/Gifler de bölümünde sunulan düz ogg formatlı ses dosyasıdır.

Kodekler: Audio/OGG (Libvorbis) (Stero, 128K)

İçerikleri nasıl bilgisayarıma yükleyebilirim?

Zikuvikuzi içeriklerin kullanıcılar tarafından bilgisayarlarına yüklenmesini desteklememektedir.

İçerikleri sıkıntısız izleyebilmek için ne tür cihazlara sahip olmam gerekmektedir?

Masaüstü cihazlar için gereken tarayıcı ve özellikleri
 • Chrome (30+ Versiyon)
 • Firefox (42+ Versiyon)
 • Internet Explorer (11 ve üstü minimum işletim sistemi Windows 8)
 • Safari (8+ versiyon)
 • Opera (15+ versiyon)
Mobil cihazlar için gereken tarayıcı ve özellikleri
 • Android Chrome (Android 4.0+ versiyon)
 • Android Firefox (Android 4.1+ versiyon)
 • Android UC Browser (11.8+ versiyon)
 • Samsung Internet (5+ versiyon)
 • IOS (8+ versiyon)
 • Windows (8+ versiyon)
Ekstralar

Yukarıdakilerden hariç ekstra olarak dikkat etmem gereken bir husus var mıdır?

Yukarıda yer alan maddeler harici bugüne kadar yapılmış tüm duyurular tüm kullanıcılar tarafından okundu ve biliniyor olarak kabul edilmektedir. Dilerseniz tüm duyuruları okumak için duyurular sekmesinden yararlanabilirsiniz.

Hala aklıma takılan çözümleyemediğim durumlar için ne yapabilirim?

Hemen en aşağıda yer alan "Diğer Sorular ve Cevapları" bölümünü gözden geçirebilir yada aklınıza takılan durumu dile getirebilir ve diğer kullanıcılardan yardım alabilirsiniz.
Droids
Altyazı Şikayet Birimi
Warlords
Rütbeler
Diğer Sorular ve Cevapları
Dur henüz bitmedi! Yukarıda aradığım cevabı bulamdım hala ikilemdeyim diyorsan, çekinme, hemen aşağıda yer alan bölümden detaylı sorularınızı sorabilir kafanızda kalan soru işaretlerini giderebilirsiniz... Sorularınız elbet bir gün cevaplanacaktır, lütfen sabır göstermeyi unutmayınız.
Elit tema paketi aldım ama hangileri yeni geldi bilmiyorum.Yardımcı olur musunuz
Imperial Force teması dışında şu anda yeni bir tema yok.
leactus 14 saat önce Lieutenant Commander
kendimiz altyazı ekleyince şğö gibi harfler @(gibi) şeklinde çıkıyor. bu sorun sadece bende mi var? friends izliyorum ancak altyazıda çok fazla fire vermiş arkadaş, kısa kesmiş. bu yüzden başka bir altyazı ile deneyeyim dedim olmadı o da...
Altyazıyı UTF-8 kodlama ile kaydetmen lazım. ASCII karakter desteklemez.
Schwi 2 gün önce Stormtrooper
Arkadaşıma davet linki yolladım fakat kendisine doğrulama maili gelmedi, her şeyi doğru girdiğini söylüyor. Ayrıca davet hakkım da gitti yani kayıt olmuş olması gerek.
Arkadaşınızın bir şeyi yanlış girmiş olma olasılığı kuvvetle muhtemel ne yazık ki lord bu konuda çok affedici olmuyor
Florian aynen sanırım m yerine n yazmış otomatik doldur öyle kalmış bilgisayarında neyse lordum böyle bir hatayı affetmiyor sanırım boşuna gitmiş oldu davetim
Schwi olsun başka sefere artık
YukarıGeri Dön